Čaj od lista dunje 100g
Čaj od lista dunje se koristi protiv proliva.Dunja je bogata je vitaminom C, koji ima ključnu ulogu za fizičko i mentalno zdravlje. Vitamin C je snažan antioksidans i ne dopušta nezasićenim mastima da stvore slobodne radikale.
Dunja sadrži dosta pektina, koji povoljno deluje na krvni sistem, pomaže u snižavanju krvnog pritiska i pruža zaštitu od radioaktivnog zračenja. U 100 g dunje ima 57 kcal.
Ovo blagotvorno voće poboljšava varenje, leči anemiju i koristi se kao dodatak kozmetičkim preparatima. Kuvani plod dunje koristi se protiv upale želudačne i crevne sluzokože.
Dunja se upotrebljava i za lečenje sluzokože ždrela, krajnika, disajnih puteva, kao i za ublažavanje proliva. Smatra se da reguliše obilne menstruacije. Dunju je dobro jesti na prazan stomak.
Semenke i listovi dunje
Osim ploda, lekovita svojstva imaju i semenke i listovi dunje. Semenke dunje sadrže amigdalin ili vitamin B17, koji ima antikancerogeno dejstvo. Takođe, semenke obiluju taninom, šećerima, pektinom, jabučnom kiselinom, emulzinom i protidom.
Čaj od dunjinih semenki leči nesanicu, ublažava napetost i otklanja neprijatan zadah, dok sluz od semenki leči opekotine i rane. Nekoliko semenki dunje potopljenih u vodu, veoma brzo će stvoriti sluzavu tečnost, koja je dobar narodni lek protiv kašlja i upala disajnih organa.
Latinski naziv:
Cydonia oblonga Mill. (Malaceae)
Listopadni žbun ili drvo sa prostim naizmeničnim jajasto-elipsastim listovima. Mlad list je obostrano maljav, a u jesen samo sa naličja, po obodu su fine dlačice.
Cvet je beo sa oko 20 prašnika. Plod sazreva u jesen. Raste u dolinama reka, u vlažnim šumama, na plodnom i vlažnom zemljištu. Kultivisana je i gaji se.
Lekoviti deo biljke :
Osušen list (Cydoniae folium)
Hemijski sastav :
List dunje sadrži sluzi, glikozid amigdalin, tanini
Način pripreme :
Jednu supenu kašiku dunjinog lista preliti sa 200ml ključale vode, ostaviti da odstoji 30 minuta, potom procediti. Piti 2-3 šolje čaja u toku dana.
Zemlja porekla Srbija
Original pakovanje 1kg