Čaj od bobica Kleke 100g

380 RSD

Čaj od bobica kleke 100g

Čaj od bobica kleke se potrebljavaju za izbacivanje tečnosti, kod poremećaja organa za varenje, kao i za poboljšanje apetita.

Glavna lekovita komponenta klekinja je etarsko ulje, koje se sastoji od bicikličnih monoterpena i seskviterpena. Glavne komponente su α-pinen (oko 50%), β— pinen, kamfen, sabinen, mircen, borneol, geraniol, terpinen-4-ol, seskviterpen kadinen i druge komponente u zavisnosti od geografskog porekla.

Plod u zavidnim količinama sadrži i smole, tanin, vosak, organske kiseline i njihove soli.

Poseduje i brojne minerale, a posebno kalcijum, kalijum, mangan, sumpor. U sto grama mladih izdanaka kleke nalazi se čak 97 miligrama vitamina C.

Bobice kleke se i danas koriste kao dobar diuretik i uroantiseptik, kod hroničnih i recidivirajućih zapaljenja mokraćnih puteva. Etarsko ulje je rubefacijens i diuretik.

Duža kontinuirana upotreba ovih droga dovodi do draženja bubrega, gastrointestinalnih smetnji hematurije, zbog čega je poželjan oprez pri njihovom korišćenju.

Lekovito dejstvo kleke

Brojna lekovita svojstva čine ovu biljku neizostavnom u alternativnoj medicini. Kleka se koristi protiv zadržavanja mokraće (deluje kao diuretik), za dezinfekciju i protiv upala mokraćnih organa (bubrezi, bešika).

Kleka deluje i kao stomahik (poboljšava varenje, apetit, smiruje bolove i ublažava nadimanje – i kod drugih poremećaja gastroenterološkog trakta), protiv nazeba, prehlada, kašlja (olakšava iskašljavanje – etarsko ulje se koristi za inhalaciju), kod reumatizma, artritisa i ostalih bolova u zglobovima.

U lekovitom smislu kleka se potvrdila protiv znojenja, pa čak i gonoreje.

Protiv glavobolje treba samo izdrobiti plodove kleke i previti ih na čelo. Pored navedenih bolesnih stanja kleka se primjenjuje i kod: vodene bolesti, bolesti jetre, slabog apetita, dijabetesa, crevnih grčeva, jačanja živaca, otapanja kamenca i peska u žuči, išijasa, skorbuta. Kleka uspešno čisti i krv.

Kleka služi i za proizvodnju istoimene rakije koja se, osim za piće, koristi i za pripremu obloga u slučaju nazeba i reumatizma. Eterično ulje kleke veoma je cenjeno s obzirom na to da pomaže u iskašljavanju prilikom jačih prehlada a primenjuje se i za inhalaciju disajnih organa.

Latinski naziv :

Juniperus communis L. (Cupressaceae)

Lekoviti deo biljke :

Osušen plod (Juniperi fructus)

Hemijski sastav :

Plod kleke sadrži do 2,5% etarskog ulja, flavonoide, proantocijane, šećere.

U narodnoj medicini se koristi:

Kod različitih stomačnih tegoba, za izmokravanje i sniženje povišene telesne temperature, kod ekcema.

Ograničenja u upotrebi :

Ne sme se koristiti kod bubrežnih oboljenja (nefritisa i pijelonefritisa), tokom dojenja, ni u trudnoći jer može dovesti do pobačaja.

Način pripreme :

Kafenu kašiku ploda kleke preliti sa 200 ml ključale vode. Sud poklopiti i ostaviti da stoji 10 min. Procediti i piti tri puta dnevno po šolju čaja.

Zemlja porekla Srbija

Pakovanje 100g rinfuz

Original pakovanje 1kg

Cena se redovno ažurira

Facebook
Instagram
error: Sadržaj je zaštićen!
Scroll to Top